Exact
Arhiva
Sport
Dan Alexa: „Urmeaza o serie de 3 meciuri grele“
Dunarea Calarasi continua parcursul fara greseala in campionat de cand a fost preluata de antrenorul Dan Alexa. Sambata, in cadrul etapei a 7-a a Ligii 2, echipa calaraseana a obtinut a patra victorie consecutiva si a urcat pe locul 6 in clasament, cu 13 puncte. Olimpia Satu Mare a fost ultima victima, una invinsa cu un zdrobitor 5-1.
Dunarea a facut spectacol in partida cu Olimpia Satu Mare din runda a 7-a a Ligii 2, desfasurata sambata, 9 septembrie, la Calarasi, reusind a patra victorie consecutiva dupa ce mai inainte trecusera si de ilfovenele CS Balotesti (2-1), CS Afumati (1-0) si Sportul Snagov (1-0). Jucatorii lui Dan Alexa au demonstrat cu Olimpia ca sunt intr-o pasa buna si le prieste orice joc, nu doar cele cu echipele ilfovene. Cu satmarenii s-au distrat si au inscris de cinci ori.
Inaintea marcarii primului gol al meciului, sustinut pe stadionul „Ion Comsa“, calarasenii au ratat mai multe ocazii. Dezlantuirea s-a produs in minutul 40, atunci cand fostul jucator al Olimpiei, Silviu Pana, a sutat plasat de la marginea careului si l-a invins pe Florin Muntean. Atat a avut nevoie Dunarea, fiindca pana la fluierul incheierii primei reprize a mai marcat o data, dar a si incasat un gol. Dupa doar doua minute, noua achizitie Gaetan Missi Mezu (42) a scapat singur cu portarul, dupa o greseala a fundasilor adversi, si a marcat primul sau gol in tricoul Dunarii. Insa dupa alte doua minute, Olivier Lusamba (44) a redus din avantajul gazdelor dupa ce a ramas singur cu Cezar Lungu.
In repriza a doua, Olimpia nu a mai contat, jocul fiind la discretia calarasenilor, care aveau sa inscrie de inca trei ori. Marian Draghiceanu (53) a deschis balul cu un sut plasat in dreapta lui Muntean, dupa ce a fost servit ideal de Silviu Pana. Apoi o alta noua achizitie a Dunarii a inscris si ea. Valentin Munteanu (64) a trimis in plasa dupa ce a preluat o minge centrata in careu de Kanda si a driblat scurt de doua ori, ridicand in picioare spectatorii. Iar scorul final l-a inregistrat atacantul Valentin Alexandru (70), cu o lovitura de cap din marginea careului de 6 metri dupa o centrare de pe stanga tot a lui Kanda.
S-a incheiat 5-1, Dunarea e pe val si urca pe locul 6, in timp ce Olimpia ajunge pe locul 16, retrogradabil, si ar putea ramane fara antrenorul Tibor Selymes, care la acest meci a stat in tribuna din cauza unei suspendari.

Alexa: „A fost un meci la discretia noastra“

La finalul partidei, Dan Alexa, antrenorul Dunarii, era incantat de succesul in fata Olimpiei si de modul cum jucatorii sai au controlat acest meci. Doua dintre achizitiile facute in saptamana jocului au si inscris, Missi Mezu si Valentin Munteanu, in timp ce Silviu Pana a marcat impotriva fostei sale echipe.
„A fost un meci la discretia noastra. Ma bucur pentru jucatorii nou-veniti care au reusit sa inscrie. Valentin Munteanu si Gaetan Missi Mezu au avut evolutii bune, consistente. Am obtinut o victorie meritata. Imi pare rau de golul primit din finalul primei reprize, pentru ca a fost rodul unei neatentii. Am fi putut intra la pauza mult mai linistiti. Dintr-o astfel de eroare, puteam sa intoarcem pe Satu Mare in joc. Adversarii nostri puteau pune astfel mai multa presiune. Cand n-ai decat un sigur gol in avantaj, se schimba foarte mult situatia. Asta e, important e ca am obtinut pana la urma o victorie clara, concludenta, la capatul unui joc bun, in care pe langa cele cinci goluri marcate am avut alte trei-patru mari situatii la indemana de a inscrie“, a spus Dan Alexa, care se pregateste de un meci si mai greu, cu UTA Arad, in deplasare.
Au evoluat echipele:
C. Lungu (cpt.) - Tenea, Mardare, Bg. Sandru, Tomozei (Sil. Matei 26) - V. Munteanu, Preoteasa, Sil. Pana, Kanda, Draghiceanu (Danciu 66) - Missi Mezu (Val. Alexandru 61)
Rezerve neutilizate: Gab. Popa - Cr. Puscas, C. Cristea, Dinca
Antrenor: Dan Alexa
Fl. Muntean - Durus (Ayoub 58), Fl. Muresan (cpt), Copaci, Bura (R. Rus 23) - Villand, Cubas, Vas. Pop, D. Lukacs - Brata (Szasz 71), Lusamba
Rezerve neutilizate: Suta - Cocian, Nemes, Jurj
Antrenor secund: Daniel Florea
Stadion: Stadionul Central "Ion Comsa" (Calarasi); Arbitru: Catalin Busi (Ramnicu Valcea); Asistenti: Romica Birdes (Pitesti) si Florin Mihai Cosma (Piatra Neamt).